اگر جلوی اشتباهات خود را نگیرید، آنها جلوی شما را خواهند گرفت
آرشیو
به مناسبت تولد یه کامی ناناز!

دفعه اولی که اسم اینترنت رو شنیدم سال ۷۹ بود ، دانشجوی سال اول کامپیوتر بودم. می گفتن که با این شبکه جهانی هر کی بخواد به اونور دنیا وصل می شه. چند وقت بعدش برای اولین بار پیش دائیم بودم که از طریق مودم وصل شد به اینترنت، یادمه که وقتی داشت Connect می شد، هیجان عجیبی داشتم . منتظر بودم  از اونور دنیا سر در بیارم و مثلا برم پاریس !

ترم ۳ بود که درس شبکه داشتیم ، یکی از انواع اتصال به شبکه جهانی که می خوندیمADSL بود.  من اونموقع یکی از خوره های نت بودم ! کل تحقیق پایان ترمم روی ADSL انجام دادم و شیفته این تکنولوژی شدم. سرعتش زیاد بود و دیگه خط تلفن رو برای اتصال به نت اشغال نمی کرد! یادمه با اشتیاق از این پدیده با همه حرف می زدم، اینکه تو ژاپن همه خونه ها اینترنت ADSL دارن و آخرسر هم آه می کشیدم و می گفتم هه کاشکی ایرانم یه روز اونجوری بشه !

ترم آخر دانشگاه بودم ، کل هاردم ۱۰ گیگ بود و می خواستم پروژه دات نت کار کنم ، با کلی ذوق و شوق رفتم یه هارد ۴۰ گیگی خریدم. یکی از دوستام به عنوان یه اتفاق عجیب تعریف می کرد که دختر دائیش که تو آمریکاست می گه اینجا یه خودکارهایی هست که تهش یک گیگ حافظه داره! اوایل سال ۸۱ بود!

دائیم CD هایی می یورد که هر دو طرفش یک فیلم جا می شد ، هر دفعه یک ورش می زاشتی ! تازه صحبت از یه چیزی به اسم DVD بود که ۴ گیگ رو خودش جا می ده ، ما هروقت که می شنیدم شگفت زده می شدیم! تازه فلش اومده بود تو بازار ، یدونه داشتم که ۱۲۶ مگا بایت فضا می گرفت و MP3Player هم بود! کلی باش ذوق می کردم! اوایل سال ۸۲ بود !

یادم نیست  اولین بار کی دقیقا پورت USB دیدم،می گفتن سرعت انتقالی چند برابر کابلهای COM داره !اما دقیق یادمه زمانی که فلش یک گیگ اومد تو بازار، هر چند مدت یکبار می رفتم از پشت مغازه ها نگاه می کردم !اون موقع ها، یعنی ۳ سال پیش قیمتش حدود ۱۰۰ یا ۱۵۰ هزار تومن بود !‌

حالا دقیقا ۷ سال از اولین دفعه ای که فهمیدم کامپیوتر چیه ، یه کامپیوتر دارم که ۱۶۰ گیگ هارد داره.(عددی که حتی ۴ سال پیش هم به ذهنم خطور نمی کرد.) کل قطر این هارد یک سوم قطر هارد ۸۰ گیگی که قبلا داشتم ! تو خونه خودم دارم از اینترنت ADSL استفاده می کنم ! روی دستگاهم DVDWriter دارم که حداقل باهاش می شه ۴ گیگ رو ریخت روی یک CD ! چیزی که ۵ سال پیش تصورش هم محال بود !‌ روی کامپیوترم ۴تا پورت USB هست با یه سری سوراخ دیگه که دقیقا نمی دونم به چه درد می خوره ! با کیبوردم همه کار می شه کرد و هر وقت اشتباهی دستم روی دگمه های اضافی موسم می خوره ، صحفه ها عقب جلو می شن !‌

وقتی درست فکر می کنی می بینی ۳ یا ۴ یا ۵ سال تو حالت معمولی عددهای کمی برای اینهمه  تغییر تو تکنولوژی هستن. درواقع سرعت پیشرفت این تکنولوژی خیلی زیادتره و میشه گفت روی دقیقه می گزره! اما من هنوز نمی دونم RAM dd2 یعنی چی، دیگه نمی رسم بخونم که هارد پرسرعت از چه تکنولوژی استفاده می کنه . چونکه خیلی سریع تر از یادگیری من تکنولوژی داره پیشرفت می کنه و هی عجیب غریب تر می شه ! من فقط می تونم همچنان شگفت زده بشم !

خب اگه گلناز اینور پیداش بشه ، می گه داری پز می دی ؟! ;) کامپیوتر جدید متولد شد ، از بودنش خیلی خوشحالم اما وقتی هاردشو دیدم که چه ضخامت کمی داره، دیگه واقعا تعجب کردم و بعدش یادم اومد که الان سالهاست که هی دارم تعجب می کنم! نمی دونم اما شاید وقتی  دوست کد نویسمون،بعد از دیدن پروژه Surface مایکروسافت، گفت : ما واقعا اینجا داریم کار گِل می کنیم " حق داشت!  

همش یاد اون شعر سعدی افتادم که آخرش می گفت : حافظا حافظا ... من هنوز اندر خم یک کوچه ام !

همین ،خوش بگذره !

جمعه 1 تیر‌ماه سال 1386

تعداد بازدیدکنندگان : 201933


Powered by BlogSky.com


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری